Neparasti hobiji: kā interesanti pavadīt laiku

Aktuāli

Virtuālas tūres...

Interesanti

Aromātiskie maisiņi ir visvienkāršākais vei ...

Ceļo

Neparasti hobiji: kā interesanti pavadīt laiku

Ar savām rokām!

Mūsdienu sabiedrība, nogurusi no plašpatēriņa precēm, atkal, tāpat kā 80. gados, atgriezusies pie pašu rokām darinātām dāvanām, rotaslietām un suvenīriem, kas sagādā prieku. Piedāvājam neparastākus rokdarbus, ar kuriem var nodarboties arī Latvijā.
Zīmēšana ar krāsainu vasku, gleznas no rullēta papīra, figurāla augļu izgriešana un citi moderni rokdarbi.
Kvilings
Kompozīciju veidošana no sarullētām papīra strēmelēm ir sena tehnika. Papīra rullēšanas māksla aizsākās Eiropā 14. gs beigās un 15. gs. sākumā un joprojām ir populāra daudzās valstīs. Ar to ir aizrāvusies karaliene Elizabete, daudzi viņas darbi glabājas Viktorijas un Alberta muzejā Londonā. Jau kādu laiku kvilings ir populārs arī Latvijā. Radošās iespējas ir ļoti plašas: var veidot mazas glezniņas vai atklātnes, vai pat monumentālus darbus ar tūkstošiem detaļu, kā to dara kvilinga meistari Korejā. Šāda veida mākslas darbi izceļas ar apbrīnojamu izturību: paliktņi iztur smagu grāmatu svaru, trauki ir izturīgi, neburzās un neplīst, ziedi saglabājas gadiem ilgi. Tikai nedrīkst aizmirst no tiem noslaucīt putekļus. 

          ф

Enkaustika
Sena glezniecības tehnika ar kausētu krāsainu vasku. Daudzas agrīnās kristietības ikonas ir veidotas šajā tehnikā un joprojām nav zaudējušas krāsu spilgtumu. To var iemācīties ikviens, tikai jābūt vēlmei zīmēt. Ir vajadzīgs papīrs, vaska zīmuļi un gludeklis. Šedevrus rada pavisam vienkārši: vajadzīgās krāsas vasku (var pat divas vai trīs krāsas vienā reizē) uzliek uz silta gludekļa un pēc tam velk pa papīra lapu – vai nu ar visu pamatni, vai tikai sānu. Efekts ir pārsniedzošs: tādā veidā jūs varat radīt neticami skaistus zīmējumus. Tiem, kas nav gatavi uzreiz ķerties pie gludekļa, notiek meistarklases – tostarp arī tiešsaistē tīmeklī.

          вфыв

Dekupāža
Īpaša dekorēšanas tehnika ar aplikācijām, kas izgrieztas no dažāda veida papīra, auduma un ādas. Var izmantot speciālas dekupāžas salvetes ar zīmējumiem. Dekupāžas tehnikā var aplīmēt jebkuru virsmu. Eiropā šī aizraušanās ir modē jau ilgu laiku. Tīmeklī var atrast meistarklases, var arī apmeklēt speciālus kursus. Dekupāžas materiālu daudzveidība ļauj dekorēt praktiski jebkuru virsmu: keramiku, audumu, plastmasu, papīru, metālu, stiklu, koku. Pat visparastākajai saliekamai mēbelei var izdomāt oriģinālu dizainu. 

          пп

Karvings
Figurāla augļu un dārzeņu griešanas māksla. Karvings radies Austrumos un laika gaitā kļuvis par nacionālu tradīciju daudzās valstīs. Austrumu karvings prasa lielu meistarību, ir sarežģīts un pārsteidzoši smalks. Eiropā tas ir vienkāršāks, un to var apgūt jebkurš, kuram ir laiks, vēlēšanās un speciāli instrumenti. Mūsdienu cilvēkam karvings ir iespēja vienā reizē nošaut divus zaķus: iemācīties servēt galdu, gatavot un attīstīt fantāziju. Turklāt karvings ļoti patīk bērniem. Iemācoties skaisti izgriezt dārzeņus un augļus, viņi pratīs paši dekorēt galdu un varbūt ar laiku pārņems arī ēdiena gatavošanu. 

          вв  

Pečvorks
Dažādas krāsas un faktūras auduma gabaliņu sašūšana. Tā ir ļoti sena šūšanas tehnika: saimnieces, būdamas taupīgas, no auduma atgriezumiem darināja segas un salvetes. Mūsdienās, kad nav vajadzības ekonomēt uz auduma pārpalikumiem, pečvorks ir māksla, un daudzās valstīs katru gadu notiek pečvorka festivāli. Tagad šajā tehnikā darinātajiem darbiem lielākoties izmanto nevis atgriezumus, bet veikalā nopērkamus gatavus materiālus. 

          фы  

  1. Frizlaits
    Ar gaismu zīmētu objektu un abstrakciju fotografēšana. Ar to aizraujas fotografēšanas entuziasti, kuriem apnikušas «sadzīviskās» bildes. Pilnīgi tumšā telpā fotoaparātu novieto uz statīva, iestata ilgāku ekspozīcijas laiku un fotoaparāta redzamības zonā ar dažādiem gaismas avotiem «zīmē» objektus vai rakstus. Viss, kas vajadzīgs, – iztēle, lampa vai kabatas lukturis, fotoaparāts ar nakts fotografēšanas režīmu. Galvenais – iemācīties darboties ar fotoaparāta diafragmu. Gaismas avots var būt jebkas: sveces, lukturīši, lāzera stari, naktslampas, prožektori, šķiltavas utt. 

          вы

Feltings
Filcēšana jeb vilnas velšana pēdējā laikā ir ļoti populāra visā Eiropā. Cilvēki vai nu paši filcē, vai arī nēsā draugu darinātus apģērba aksesuārus. Šajā rokdarbu tehnikā no vilnas šķiedras ar speciālu adatu veido zīmējumus uz auduma vai filca, rotaļlietas, dekoratīvus elementus, somas, čības un rotas. Filcēšanas meistarklases  Rīgā notiek daudzās vietās, un to apgūt nav grūti – ir vajadzīga centība un pacietība, krāsains filcs un speciāla adata. 

          паы

Frivolitē
Mežģīnu veidošanas tehnika. Tā ir ļoti ekonomiska un tik vienkārša, ka var apgūt pat bērns. Lai iemācītos darināt mežģīnes, vispirms jādodas uz kādu no rokdarbu veikaliem un jānopērk diegi, kuģītis un pamācība, kā ar tiem pareizi rīkoties. Frivolitē jeb kuģīšu tehnikā var veidot dažādus musturus, darināt salvetes, apkaklītes, peldkostīmus un visādus rotājumus. Sarežģītības ziņā frivolitē neatšķiras no kādreiz tik moderno rokassprādžu pīšanas. Ar to var nodarboties visur: darbā, starpbrīžos skolā, vasarnīcā vai garlaicīgu lekciju laikā. 

          аы


Citi ir skatījušies: